97266-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Skyltar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar och skyltservice
Referensnummer: ORU 2.4.2 - 05372/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928472 Skyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av skyltar och skyltservice till Örebro universitet. Upphandlingen omfattar ett omfattande byte av skyltar till delar av Campus Örebro samt löpande ramavtal på skyltar och skyltservice.
Upphandlingen omfattar inte utomhusskyltar eller digitala skyltar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44423400 Skyltar och liknande föremål, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Uppdraget omfattar ramavtal avseende skyltar och skyltservice till Örebro universitet.
Örebro universitet önskar standardisera och få en enhetlig skyltning vilket kommer att innebär en omfattande omskyltning under avtalsperioden. Leverantören ska med sin erfarenhet och kompetens vara högst delaktig i detta arbete. Viss omskyltning är redan gjord och uppdraget omfattar inte byte av dessa skyltar.
Typ av kontrakt och kontraktstid
Ramavtal med kontraktsstart 2019-09-01 eller från ömsesidig underskrift, dock tidigast vid den planerade kontraktsstarten. Kontraktet löper t.o.m. 2021-08-31. Örebro universitet har därefter rätt att förlänga kontraktet med maximalt 24 månader. Begäran om förlängning ska delges leverantören senast tre (3) månader innan kontraktsslut.