Upphandlingen avser expertis inom mediaval för hur Umeå Energis verksamhet kan optimeras och utvecklas på bästa sätt. Byrån ska kunna ta fram en övergripande årsplan och budgetrekommendation, planera och köpa media för taktiska kampanjer samt planera och optimera löpande digital annonsering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen