See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Måleriprodukter
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose HBVs medlemmars behov av måleriprodukter. Måleriprodukterna ska vara avsedda för användning av professionellt bruk till yrkesverksamma målare. Upphandlingen syftar till att ge HBVs medlemmar möjlighet att införskaffa produkter som bidrar till att minska negativ påverkan på människa och miljö.
Intern identifierare: 25-124
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
Ytterligare klassificering (cpv): 24200000 Färgämnen och pigment, 39190000 Tapeter och övrig beklädnad, 39191000 Väggbeklädnad av papper eller väggpapp, 39191100 Tapeter, 39192000 Textiltapeter, 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 44810000 Färger, 44812200 Oljefärg och vattenburen färg, 44812210 Oljefärg, 44812220 Vattenburen färg, 44812400 Material för målning och tapetsering, 44830000 Mastix, fyllnadsmedel, kitt och lösningsmedel, 44832000 Lösningsmedel, 44832100 Färgborttagningsmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Information om anbudsgivaren
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose HBVs medlemmars behov av måleriprodukter. Måleriprodukterna ska vara avsedda för användning av professionellt bruk till yrkesverksamma målare. Upphandlingen syftar till att ge HBVs medlemmar möjlighet att införskaffa produkter som bidrar till att minska negativ påverkan på människa och miljö. Av det bifogade ramavtalsutkastet framgår målet och syftet med det framtida ramavtalet.
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 24200000 Färgämnen och pigment, 44111400 Målarfärg och väggbeklädnadsmaterial, 44800000 Färger, fernissor och mastix, 44810000 Färger, 44812200 Oljefärg och vattenburen färg, 44812210 Oljefärg, 44812220 Vattenburen färg, 44830000 Mastix, fyllnadsmedel, kitt och lösningsmedel, 44832000 Lösningsmedel, 44832100 Färgborttagningsmedel, 45442190 Färgborttagning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtal