97413-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentalunitar och röntgen
Referensnummer: HSN2021/206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är indelad i fyra (4) anbudsområden, Paket 1 Unit med flyttbar behandlingsstol, Paket 2 Unit och flyttbar behandlingsstol för sjukhus, Paket 3 Intraoral röntgen och Paket 4 Instrumentrengöring. I ramavtalet ingår även serviceavtal, förbrukningsmaterial, installation, demontering och bortforsling av utrustning.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett (1) eller flera anbudsområde/paket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111500 Tandröntgen, 33192400 Arbetsutrustning för tandläkare, 33192410 Tandläkarstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling är indelad i fyra (4) anbudsområden, Paket 1 Unit med flyttbar behandlingsstol, Paket 2 Unit och flyttbar behandlingsstol för sjukhus, Paket 3 Intraoral röntgen och Paket 4 Instrumentrengöring. I ramavtalet ingår även serviceavtal, förbrukningsmaterial, installation, demontering och bortforsling av utrustning. Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett (1) eller flera anbudsområde/paket.
Denna upphandling är indelad i fyra (4) anbudsområden, Paket 1 Unit med flyttbar behandlingsstol, Paket 2 Unit och flyttbar behandlingsstol för sjukhus, Paket 3 Intraoral röntgen och Paket 4 Instrumentrengöring. I ramavtalet ingår även serviceavtal, förbrukningsmaterial, installation, demontering och bortforsling av utrustning. Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett (1) eller flera anbudsområde/paket.
Besvara och lämna anbud
Anbudsgivare som vill lämna anbud ska lämna det elektroniskt via systemet TendSign. Anbud som lämnas på annat sätt deltar inte i upphandlingen.
Det är kostnadsfritt att använda systemet och att lämna anbud. Användarnamn och lösenord erhålls genom att registrera sig som leverantör på http://www.tendsign.com/lamna-anbud
Det företagsnamn och organisationsnummer som används vid registrering i Tendsign är det som kommer att visas som anbudsgivare i upphandlingen. Det är även för det företaget som alla kontroller sker, och eventuellt avtal tecknas med. Frågor och svar skickas via systemet till den kontaktperson som är anmäld i TendSign vid registrering av anbud.
Det är viktigt att anbudsgivaren kontrollerar att samtliga uppgifter vid registrering av företaget, anbudsgivaren, är korrekta. Kontrollera gärna att ni konsekvent anger företagsnamn (firma) och korrekt organisationsnummer på samtliga ställen där ni ombeds registrera uppgifter.
Har ni frågor eller behöver teknisk support kring systemet, kontakta TendSigns support, via e-post: tendsignsupport@visma.com