97417-2020 - ResultatSverige-Skellefteå: Fordon utan förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av bilar och minibussar
Referensnummer: UH-2019-150
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42415310 Fordon utan förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun, Skellefteå Kraft AB, Skelleftebostäder AB, Skellefteå Industrihus AB, Skellefteå Museum AB, Västerbottensteatern AB och Science City Skellefteå AB genomför en upphandling som kommer att utmynna i ett ramavtal avseende hyra av personbilar och minibussar. Baserat på tidigare års värden så avropar Skellefteå kommun hyrbilar och minibussar till ett värde av cirka 1 000 000 SEK/år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42415310 Fordon utan förare, 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen