97443-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoniplattform
Referensnummer: SDA 2022-00922
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar Leveransåtagande av Telefoniplattform innehållande Telefonväxel och Contact Center samt de tjänster som ingår i uppdraget. Leveransåtagande ska betraktas som en Tjänst vilket innebär att Leverantören har fullt ansvar för att leverera samtliga delar och slutligt resultat av tjänster.
Swedavias interna Telefoniplattform används av Swedaviapersonal på 10 flygplatser samt ett lokalt kontor och innehåller ca 3000 aktiva anknytningar för MEX, IP-telefoni, Contact Center och ett fåtal analoga abonnemang.
Swedavias Contact Center hanterar cirka 65 000 ärenden per månad (via chat, e-post, samtal, Sociala Medier) fördelat på ca 15-20 samtidigt inloggade agenter.
Swedavias externa Telefoniplattform används av hyresgäster på eller i anslutning till Swedavias flygplatser. Telefoniplattformen omfattar cirka 500 anknytningar fördelat på ca 50 kunder som var för sig har en egen fristående miljö för MEX, Softphone, IP-telefoner, analoga abonnemang, IVR och ACD-grupper.
Swedavia är i behov av 24/7 drift och support.
1 avtal.
Avtalslängd: 4 år + 48 mån
Avtalsvärde 25 MSEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen