97489-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hantering av ofarligt avfall – Materialavsättning Matavfall och fettavfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMaterialavsättning Matavfall och fettavfall
BeskrivningUpphandlingen avser mottagning, behandling och slutligt omhändertagande av lättnedbrytbart, biologiskt matavfall och fettavfall med energiåtervinning i form av produktion av biogas avsedd som fordonsbränsle samt produktion av biogödsel avsedd för avsättning på produktiv åkermark. Upphandlingen består av fyra fraktioner enligt nedan vilka sammanställts i två olika anbudsområden. Det står anbudsgivaren fritt att buda på ett eller båda anbudsområden. Fraktioner: - Fettavfall, flytande, från fettavskiljare. - Matavfall, fast. - Matavfall, förpackat. - Matavfall, flytande. Välkomna med era anbud!
Intern identifierareUH2026-9
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90513000 Hantering av ofarligt avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAnbudsområde B
Beskrivning- Matavfall, flytande (50%) - Flytande avfall från fettavskiljare (50%)
Intern identifierareAnbudsområde B
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde A
Beskrivning- Matavfall, fast (100 %) - Matavfall, flytande (50%) - Matavfall, förpackat (100%) - Flytande avfall från fettavskiljare (50%)
Intern identifierareAnbudsområde A