97490-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ånge: Vattenreningsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fränsta ARV-maskinutrustning
Referensnummer: 21/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42912330 Vattenreningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ånge Kommun har planerat att bygga ett nytt avloppsreningsverk i Fränsta och detta är planerat att uppföras under 2021 - 2022. Maskinutrustning handlas upp enligt teknisk beskrivning i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 20Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbud ska lämnas för de maskiner som leverantören väljer att offerera från 1 - 20. Detta innebär att flera leverantörer kan upphandlas för att tillgodose kraven i förfrågningsunderlaget.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-20
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38410000 Mätinstrument, 38421000 Utrustning för flödesmätning, 42912300 Maskiner och apparater för filtrering eller rening av vatten, 42990000 Diverse specialmaskiner, 42996000 Maskiner för avloppsrening
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ånge Kommun har för avsikt att upphandla maskinutrustning för Fränsta avloppsreningsverk i del 1 t.o.m. 20 enligt teknisk beskrivning.