97604-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gladö Kvarn etapp 3
Referensnummer: UH-2018-43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Huvuddel 1 (Huddinge kommun).
— Utbyggnad av 4000m lokalgata inklusive belysning, varav 2050m med gång- och cykelbana och 1950 utan gång- och cykelbana,
— Markarbete för el och tele,
— Skötsel under garantitiden.
Huvuddel 2 (Stockholm Vatten AB).
Avser i huvudsak schakt- och rörläggning av vatten- och avloppsledningar, samt utförande av avloppspumpstationer. Inklusive återställningsarbeten.
Omfattning i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen