97621-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fiberoptiska material
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fiberoptik och fiberkablage
Referensnummer: 22/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32560000 Fiberoptiska material
II.1.4.
Kort beskrivning
PS-bolagen avser i denna upphandling att köpa in två olika produktgrupper:
• Sändtagare för optiska och elektriska nätverksförbindelser, sk SFP’er.
• Nätmateriel, som korskopplingskabel mm, för optiska nät, samt förbrukningsmateriel som rengöringsprodukter speciellt avsedda för underhåll och produktion av optiska förbindelser.
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sveriges Television (SVT) och Sveriges Utbildningsradio (UR).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32561000 Fiberoptiska kopplingar, 32562000 Optiska fiberkablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen