97629-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datortillbehör 2022
Referensnummer: 22/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Då verksamheten är starkt beroende av en väl fungerande IT-miljö är det viktigt att driftsorganisationen har tillgång till produkter för löpande underhåll av datorutrustning och tillbehör.
För att tillgodose behovet av löpande inköp av kompletterande utrustning och tillbehör avser PS-bolagen att upphandla detta som ett ramavtal för Datortillbehör.
Denna upphandling är en samordnad upphandling mellan Sveriges Television (SVT), Sveriges Radio (SR) och Sveriges Utbildningsradio (UR)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30237200 Datortillbehör, 72222300 IT-tjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen