97661-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Artoskopistaplar.
Referensnummer: DNRGS160266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Artoskopistaplar för Region Halland.
Upphandlingens omfattning:
Region Hallands samlade behov 6 st. kompletta staplar (4 st. till Varberg och 2 st. till Halmstad) för artroskopisk kirurgi Under avtalstiden skall det finnas möjlighet att avropa ytterligare (2-4) utrustningar om så behövs under avtalstiden.
Förbrukningsmaterial kommer att inkluderas enligt separat beskrivning i upphandlingen.
Omfattning och specifikation av uppdraget specificeras och skall utföras enligt kravspecifikationen och upphandlingskontraktet. Upphandlingen omfattar även:
— dokumentation för handhavande samt teknisk dokumentation,
— utbildning av användare och tekniker,
— option på fullserviceavtal efter utrustningens garantitid.
Produkter:
Upphandlingen omfattar Region Hallands behov av följande produkter:
Kompletta Artroskopistaplar och förbrukningsmaterial gällande denna utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33169000 Kirurgiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Hallands samlade behov 6 st. kompletta staplar (4 st. till Varberg och 2 st. till Halmstad) för artroskopisk kirurgi i enlighet med kravspecifikation och administrativa kontraktsvillkor i detta underlag. Under avtalstiden skall det finnas möjlighet att avropa ytterligare (2-4) utrustningar om så behövs under avtalstiden.
På staplarna skall det ingå:
— Monitor,
— Atroskopipump,
— Shaver inkl. shaverhandtag,
— Ablator (RF),
— Bildlagringsmodul,
— Vagn,
— Kamerasystem,
— Ljuskälla.
2 artroskopistaplar kommer att installeras i Halmstad och 4 i Varberg.