97695-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Informationssystem och servrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Server, lagring och nätverk.
Referensnummer: UPPH2017-0110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48800000 Informationssystem och servrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för löpande leveranser av serverhårdvara, lagringslösningar samt nätverk och därmed förknippad mjukvara samt nätverksutrustning och tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30234000 Lagringsmedier, 32584000 Datalagringsmedia, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48800000 Informationssystem och servrar, 48820000 Servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen