97710-2023 - ResultatSverige-Hallstahammar: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel för samverkande köpargrupp
Referensnummer: 310/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser livsmedel i 2 olika kategorier för en samverkande köpargrupp om 3 kommuner, Hallstahammar, Sala och Skinnskatteberg.
Upphandlingen har delats:
Del A: Huvudgrossist
Del B: Grönt, mejeri, ägg och färsk fisk
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15811000 Brödprodukter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser livsmedel i 2 olika kategorier för en samverkande köpargrupp om 3 kommuner.
Upphandlingen är delad i 2 delar: