Huvudsaklig CPV-kod 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnation av byggnad P10 samt om och tillbyggnad av byggnad P2
Kontor i 2 våningar med konferensdel och gemensam entré. Ombyggnad matsal och angränsade lokaler med tillhörande arbeten.
Totalt ca. 2105 m2 BTA.
Ny parkeringsyta med tillhörande markområden inom fastigheten anläggs av beställaren under entreprenadtiden, där entreprenören förutsätts samverka tillsammans med beställaren.
Byggnaden ska P-märkas och uppfylla tillgänglighetskrav enligt VGR nivå grön.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45212422 Byggnation av matsal, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen