97735-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Sand
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bäddsand till Hetvattenpanna
Referensnummer: 20-0033
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
14211000 Sand
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om upphandlingen
I denna upphandling har Beställaren för avsikt att upphandla bäddsand till Sävenäs biobränslepanna som har en bubblande fluidiserad bädd.Sanden ska levereras fritt med bulkbil och blåsas in i silon på anläggningen.
Ca 40 ton sand beställs per leveranstillfälle.
Mängden bäddsand, vilken inte garanteras, beräknas bli totalt ca 1000-1400 ton årligen. Ovan angivna inköpsvolymer ska endast ses som en vägledning för anbudsgivaren och gäller utan förbindelse från Beställarens sida. Angiven volym och fördelning är historisk och ungefärlig och kan komma att över - eller underskridas beroende på driftsituationen.
Leverantör förbinder sig att tillgodose Beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling har Beställaren för avsikt att upphandla bäddsand till Sävenäs biobränslepanna som har en bubblande fluidiserad bädd.Sanden ska levereras fritt med bulkbil och blåsas in i silon på anläggningen.