Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljud- och ljusutrustning till Halmstads Teater och Destination Halmstad AB
Referensnummer: DHAB 2021/00017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32342410 Ljudutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstads Teater ska efter många år genomgå en förnyelse och uppgraderas till senaste tekniken. Det som ska uppgraderas i första hand är PA-systemet och frontljus till stora salongen till ett uppskattat värde av flera miljoner. Bland produkter som ska köpas in är högtalare, subwoofers, förstärkare, kablage, signaldistribution, teknik för ljus, rökmaskiner, DMX-split, artnetnode och mycket mer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527000 Spotlights, 31527260 Belysningssystem, 32342000 Högtalare, 32342400 Ljudanordningar, 32342412 Högtalarsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen