97772-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Spåranläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal banöverbyggnad Ropsten för Lilla Lindingöbron
Referensnummer: SL 2018-0325
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234116 Spåranläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Direktupphandlingen avser entreprenadarbeten för banöverbyggnad mellan landfäste Stockholm och hållplats Ropsten för den nya Lilla Lidingöbron som ska ersätta gamla Lidingöbron. Direktupphandlingen utförs på grund av att befintlig tilltänkt avtalspart drog sig ur arbetet i sent skede.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Direktupphandlingen avser entreprenadarbeten för banöverbyggnad mellan landfäste Stockholm och hållplats Ropsten för den nya Lilla Lidingöbron som ska ersätta gamla Lidingöbron. Utförande innebär att entreprenören utför erforderligt markarbete och lägger spår för att ansluta till befintligt spår vid hållplats Ropsten och Lilla Lidingöbrons landfäste vid Ropsten.