97840-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Belysningsarmatur och elektriska lampor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Belysningsarmaturer
Referensnummer: 23.3-5695-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för Belysningsarmaturer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31524000 Tak- och väggarmatur, 31524100 Takarmatur, 31524200 Väggarmatur, 31532000 Delar till lampor och belysningsarmatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal kommer att kunna användas för avrop av alla myndigheter under regeringen samt myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ.
Upphandlingsföremålet är Belysningsarmaturer.
Upphandlingen är inte regionalt indelad.
Upphandlingen är indelad i två anbudsområden, Arbetsplatsarmatur och Inredningsarmatur.
I denna upphandling står det anbudsgivare fritt att välja vilka anbudsområden anbud lämnas i.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 11 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta fem ramavtalsleverantörer per anbudsområde, under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet fastställer villkoren för tillhandahållande av tjänster under en given tidsperiod. Nedan specificeras villkoren för hur kontrakten ska fördelas vid avrop.
I denna upphandling sker avrop med en kombinerad avropsordning. För avrop uppgående till maximalt 30 000 SEK tillämpas en särskild fördelningsnyckel där samtliga villkor är fastställda i ramavtalet enligt 7 kap 6 § LOU. För avrop uppgående till mer än 30 000 SEK tillämpas förnyad konkurrensutsättning enligt 7 kap 9 § LOU.
Ramavtalet blir bindande mellan parterna när det signerats av ramavtalsleverantören och Kammarkollegiet.
Ramavtalet träder i kraft den dag det signerats av båda parter, och löper därefter fram till och med 2019-09-15. Ramavtalet upphör därefter att gälla utan uppsägning.
Att ramavtalet träder ikraft innebär att avropsberättigade får börja avropa de tjänster som ingår i ramavtalet.
Eventuell förlängning av ramavtalet sker på initiativ av Kammarkollegiet. Förlängning kan uppgå till högst 12 månader.
Denna upphandling genomförs genom ett öppet upphandlingsförfarande enligt lagen (SFS 2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, med undantag för kompletterande dokument, intyg och bevis som kan vara på engelska, danska eller norska.
I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud per anbudsområde kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna under anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista dag för anbudsinlämning är 18.4.2018, 23:59.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2018.
Efter att tilldelningsbeslut har fattats underrättas samtliga anbudsgivare via TendSign.
Ramavtal signeras med vinnande anbudsgivare tidigast efter att tiden för avtalsspärren löpt ut.