97853-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Grossistsortiment Sydnärke
Referensnummer: 20/104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Behov av färskt, djupfryst och kolonial sortiment för kommunerna Askersund, Lekeberg, Hallsberg, Kumla och Laxå. Kommunerna Askersund, Hallsberg, Kumla, Laxå och Lekeberg bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunernas behov av livsmedel. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag, sortimensspecifikationer och bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behov av färskt, djupfryst och kolonial sortiment för kommunerna Askersund, Lekeberg, Hallsberg, Kumla och Laxå.
Bilagor
Bilaga 1 Sortimentsspecifikation grossistbilaga
Bilaga 2 Sortimentsspecifikation mejeri små enheter
Bilaga 3 Sortimentsspecifikation äggupphandling
Bilaga 4 Leveransfrekvenslista Sydnärke 2021
Bilaga 5 Inköpsmönster mars 2019 - februari 2020 (mest representativa perioden i volym före och efter Corona)
Bilaga 6 Hantera Livs_Förklaring till anbudssvarsfilen 2020
Bilaga 7 Hantera Livs_Filformat 2020 till leverantörer och grossister Månad
Bilaga 8 Hantera Livs_Anbudsutvärdering 2020
Bilaga 9 Hantera Livs_Sortimentsfil 2019
Inledning
Kommunerna Askersund, Hallsberg, Kumla, Laxå och Lekeberg bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunernas behov av livsmedel. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag, sortimensspecifikationer och bilagor.
Under 2019 köpte kommunerna grossistsortiment för knappt 40 miljoner kronor. Den ekologiska andelen i pengar var 26,4 %. Hittills under 2020 är motsvarande siffra 33,5 miljoner kronor och ekologiska andelen 27,3 %. Inköpstatistiken som bifogas (bilaga 5) och som volymer i sortimentsspecifikationerna baseras på är från mars 2019-februari 2020, dvs senaste mest representativa perioden före Corona.
Orgnr: Upphandlande myndighet: (inköpt grossistsortiment under 2019)
21 20 00 - 1983 Askersunds kommun (6,1 MSEK)
21 20 00 - 1926 Hallsbergs kommun (13,3 MSEK)
21 20 00 - 1975 Kumla kommun (12,8 MSEKr)
21 20 00 - 1918 Laxå kommun (2,8 MSEK)
21 20 00 - 2981 Lekebergs kommun (4,7 MSEK)
Välkommen med ert anbud!
Delat anbud
Anbud lämnas för följande tre varugrupper med sortimentsspecifikationer, på varje del för sig.
Varugrupp 1 grossistsortiment
Varugrupp 2 mejeri små enheter
Varugrupp 3 äggupphandling
Varugrupperna 1 och 2 räknas ihop vid utvärderingen och en leverantör kommer att antas för alla fem kommunerna för dessa. Det tillkommer också inköp av frukt och grönt för mindre enheter, som det inte finns någon sortimentspecifikation för. Årstalistans prissättning tillämpas. Se vidare kap.2.9.
I varugrupp 3 finns det två positioner. En vinnare utses per positioner - man kan alltså lägga anbud på bara en position. Den som lägger anbud på varugrupp 3 kan inte lägga anbud på övriga två varugrupper LOU (4 kap. §13-17).