2. Förfarande
Förfarande
Titel: Infrastrukturkonsult och M365-specialist påskyndad
Beskrivning: Vetenskapsrådet är i behov av konsultstöd inom: (1) Microsoft server och (2) Microsoft 365. Vetenskapsrådet inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud i denna upphandling av infrastrukturkonsulter med specialistkompetens inom Microsoft server och Microsoft 365.
Intern identifierare: 2025-07659_2
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Påskyndat förfarande tillämpas pga tidsbrist. Detta är en omannonsering av upphandlingen Infrastrukturkonsult och M365-specialist den 11 dec 2025 som avbrutits pga bristande konkurrens.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000