98028-2019 - ÄndringSverige-Borås: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hållbara användarnära IT-produkter
Referensnummer: 18/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE Research institutes of Sweden AB inbhuder anbudsgivare att lämna anbud på användarnära IT-produkter, datorer, mobiltelefoner, tillbehör och produktnära tjänster.
Syfte/mål med upphandlingen
Upphandlingen syftar till att teckna avtal med en Leverantör som kan förse RISE-koncernen med användarnära IT-produkter, både genom så kallad "enhet som tjänst" och genom vanliga köp. Upphandlingen omfattar datorer med kringutrustning, surfplattor och mobiltelefoner med tillbehör, samt produktnära tjänster relaterade till dessa.
Utformningen av de produktnära tjänsterna, så som OS-installation, webbshopslösning, etc., som RISE ämnar använda sig av kan ändras i takt med att nya verktyg och modeller görs tillgängliga på marknaden under avtalsperioden. Initialt är utgångspunkten de tjänster som finns beskrivna i Bilaga 1 Anbudsspecifikation. Detaljer för de produktnära tjänsterna bestäms i uppstartmöte med vinnande leverantör.