Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Luftfartsverket
Referensnummer: D-2019-174569
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar lokalvårdsarbeten vid två av LFVs administrativa kontorslokaler samt en option gällande lokalvårdsarbeten i en lokal som är under ombyggnation. Den nya lokalen planeras att driftsättas under andra hälften av år 2020.
Lokalvårdsarbetet ska normalt utföras under dagtid helgfria vardagar. Visst extra lokalvårdsarbete kan även förekomma på helger/helgdagar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lokalvårdsarbetet ska normalt utföras under dagtid helgfria vardagar. Visst extra lokalvårdsarbete kan även förekomma på helger/helgdag