98062-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster för bygghandlingsprojektering – Skarpnäcks sim- och idrottshall samt ishall
Referensnummer: 2021-675
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret i Stockholm kommer projektera, bygga och förvalta byggnaderna och sportanläggningen och söker en arkitekt och organisation som kan bemästra denna typ av större idrottsprojekt med tillhörande idrottshallar. Frågor kring gestaltning, hållbarhet och kostnadseffektiva lösningar kommer vara av största vikt i projektet.
Den upphandlade arkitekten ska bidra med underlag och skisser i detaljplanearbetet för de olika byggnaderna samt tillkommande sportytor, parkering och andra kompletterande funktioner. Uppdraget omfattar efter detaljplaneskedet dessutom framtagande av systemhandlingar och detaljprojektering (förfrågningsunderlag) inför genomförandefasen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen