98068-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Vattenreningskemikalier
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vattenreningskemikalier
Referensnummer: KS 2017/00657
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24962000 Vattenreningskemikalier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är samordnad mellan Halmstads kommun, Falkenbergs kommun och Region Halland. Upphandlingen omfattar vattenreningskemikalier, främst vattenreningsverk (LBVA och VIVAB) men också till övrig verksamhet bl.a. badhus i Halmstads kommun, Falkenbergs kommun och Region Halland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24960000 Olika slag av kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar vattenreningskemikalier, främst till vattenreningsverk (LBVA och VIVAB) men också till övrig verksamhet bl.a. badhus i Halmstads kommun, Falkenbergs kommun och Region Halland.