98073-2021 - ResultatSverige-Linköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel - Infliximab 2021 (Sydöstra-Ö)
Referensnummer: UC-2020-287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sydöstra sjukvårdsregionen (Region Östergötland, Region Jönköpings län och Region Kalmar län) bjuder in till upphandling av Infliximab, L04AB02.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33660000 Läkemedel som verkar på nervsystemet och sinnesorganen, 33692000 Farmaceutiska lösningar, 33692100 Infusionslösningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen