98093-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningstjänster för fält (datainsamling) 2017.
Referensnummer: 071610-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringskassan upphandlar undersökningstjänster för fält (datainsamling). Uppdraget för undersökningstjänster inom området fältarbete innebär att samla in data, t.ex. via telefon, personliga besök/möten och postala eller elektroniska enkäter som ska vara grundmaterial för olika typer av analyser som Försäkringskassan genomför.
Omfattning:
Upphandlingen omfattar undersökningstjänster inom området fältarbete (datainsamling). Uppdraget för undersökningstjänster för området fältarbete innebär att: Samla in data t.ex. via telefon, personliga besök/möten och postala eller elektroniska enkäter som ska vara grundmaterial för olika typer av analyser som Försäkringskassan genomför.
Uppdragen kan även vara så kallade semikvantitativa. Med semikvantitativt fältarbete menas i detta fall att det omfattar färre antal intervjuer men fler öppna svar, färre frågor med fasta svarsalternativ och möjligheten att interaktivt ställa följdfrågor under intervjun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79310000 Marknadsundersökningar, 79311000 Undersökningar, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Undersökningar via webbverktyg som kontaktmetod avser studier med urval som tillhandahålls från Försäkringskassan eller då respondenter rekryteras på annat sätt än via en riksrepresentativ webbpanel. Undersökningarna riktas till de målgrupper som omfattas av Försäkringskassans uppdrag, till allmänheten i stort, till medarbetare inom myndigheten eller till myndighetens samarbetspartners. Arbetet innefattar all administration och genomförande av datainsamling fram till leverans av kvalitetssäkrad och eventuellt viktad data.