98096-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakning.
Referensnummer: 114-21501-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget:
Uppdraget avser stationär och ronderande bevakning avseende Länsstyrelsens lokaler på Regeringsgatan 66, ronderande bevakning avseende Slottsbacken 4, samt larmcentralstjänster och larmutryckning till ovan angivna adresser.
Utöver dessa garanterade tjänster, har Länsstyrelsen möjlighet att vid behov avropa olika tilläggstjänster.
Observera att lokalerna på Regeringsgatan 66 är skyddsobjekt.
Uppdraget beskrivs i detalj i bilaga Uppdragsbeskrivning – kravspecifikation.
Upphandlingsform:
Upphandlingen genomförs i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling och enligt reglerna för öppet förfarande.
Antal leverantörer:
Den upphandlande myndigheten har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.
Sista anbudsdag: 13.4.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget ställer höga krav på god säkerhet och ett professionellt bemötande, samt en stor flexibilitet kring de tillkommande övriga tjänsterna. Observera att lokalerna på Regeringsgatan 66 är skyddsobjekt.
Upphandlingen genomförs i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling och enligt reglerna för öppet förfarande. Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling varför det är av största vikt att alla krav och villkor enligt detta förfrågningsunderlag följs och att bästa möjliga villkor lämnas i anbudet.
Ersättning för kostnader i samband med anbudsgivning betalas ej.
För sent inkommet anbud prövas ej.