98101-2023 - ÄndringSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solbackeskolan 4-9 om och tillbyggnad
Referensnummer: FN 2023/0001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ombyggnad och renovering av Solbackeskolan med en
totalentreprenör i samverkan. Byggnadsdelarna och är slitna, delvis fuktskadade och installationerna klarar inte dagens krav på hälsa, miljö och energiförbrukning. Även brandskyddet behöver förbättras.
I byggnaderna bedrivs idag grundskola för 600 elever i årskurs 1-9. Från 2023 ändras utbildningen till årskurs 4-9 för 600 elever. Byggnaderna behöver därför renoveras och få ändrad planlösning.