98104-2021 - ResultatSverige-Gävle: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjäraccelerator och ytskanningssystem
Referensnummer: RS 2020/884
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att upphandla en linjäraccelerator till strålbehandlingen vid Gävle sjukhus.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31643100 Linjära acceleratorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen