98123-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Måltidsleveranser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltider till Skoga vård- och omsorgsboende
Referensnummer: ON 2018:99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser
— Leverans av måltider till boende vid Skoga vård- och omsorgsboende,
— Drift av restaurang i Skoga,
— Leverans av mat till Turkosens seniorträff och trygghetsboendet Palsternackan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55322000 Tillagning av måltider, 55330000 Kafeteriaverksamhet, 55520000 Catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens områden / nuvarande verksamhet
Lunch och middag till vård- och omsorgsboende Köket tillagar dagligen omkring 100 lunchportioner respektive middagsportioner till vård- och omsorgsboendet. Lunchen till vård- och omsorgsboendevåningarna hämtas av personalen på våningarna vid 11.30 och middagen hämtas vid 16.30. Livsmedel till vård- och omsorgsboende Två gånger per vecka levereras livsmedel enligt beställning till frukost och mellanmål. Lunchservering i restaurang Dagligen serveras lunch mellan kl. 11 och 14. Utbudet består av två rätter samt à la carte. Restaurangen har ca 50 lunchgäster per dag. Restauranggästerna betalar för närvarande 80 kronor för en komplett lunchportion i vilken bröd, smör, dryck (t ex läsk, lättöl juice, mjölk), sallad och kaffe ingår. Restaurangen har fullständiga rättigheter. Hösten 2019 öppnar ett trygghetsboende med 77 lägenheter granne med Skoga, vilken kan leda till ökat antal lunchgäster. Kiosk/café Kiosken/caféet är öppet från ca 07.30 – 16.00 alla dagar i veckan.
Övrig verksamhet utöver nuvarande avtal
Lunch till restaurangen på seniorträffen Turkosen.
Omkring 45 lunchportioner tillagas för avhämtning till seniorträffen Turkosen alla helgfria vardagar. Avhämtning sker vid 10.30-11.00. Matlådor Omkring 25 matlådor tillagas för avhämtning till hemtjänstkunder alla helgfria vardagar. Matlådorna hämtas vid 10.30-11.00. Catering Viss catering sker till personalfester inom Omvårdnadsförvaltningen.
Nuvarande bemanning
1 årsarbetare restaurangchef
2 årsarbetare kockar
2 årsarbetare restaurangbiträden
Helgpersonal ca 15 timmar per helg.
Beställare
Solna stad Omvårdnadsnämnden 171 86 Solna I materialet betecknas Solna stad som staden/ beställaren och anbudsgivaren som entreprenören. Med målgrupp avses boende på Skoga vård- och omsorgsboende.