98176-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Flygning och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsbrandbevakning med flyg 2023
Referensnummer: 452-8435-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds leverantörer att lämna anbud avseende upphandling
av skogsbrandsbevakning med flyg i enlighet med förutsättningar angivna i detta förfrågningsunderlag med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 853 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71354200 Flygkartstjänster, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Introduktion
Härmed ges leverantörer möjlighet att lämna anbud avseende Skogsbrandbevakning med flyg 2023 i enlighet med förutsättningar och villkor i detta upphandlingsdokument med bilagor. Plan för skogsbrandsbevakning med flyg kommer att färdigställas när avtalet är påskrivet med utföraren.
Avtalsperioden för kontraktet planeras till 2023-04-01 - 2024-03-31. Länsstyrelsen kan vid behov förlänga avtalet 3 gånger á 12 månader.
Länsstyrelsen i Uppsala län avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlande myndighet
Upphandlingen genomförs av Enheten för Samhällsskydd och Beredskap vid Länsstyrelsen i Uppsala Län.
Länsstyrelsen i Uppsala län 751 86 UPPSALA Besöksadress: Bäverns gränd 17 Organisationsnummer: 202100-2254 Länsstyrelsen är en mångsidig myndighet med mycket varierande uppgifter som omfattar bland annat miljöskydd, samhällsplanering, naturvård, veterinära frågor, EU-frågor, lantbruks- och bidragsärenden, beredskapsfrågor, jämställdhet mellan kvinnor och män och mycket annat.
Läs mer om Länsstyrelsens verksamhet: https://www.lansstyrelsen.se/uppsala/
Referensnummer
Upphandlingens diarienummer är 452-8435-22.
Uppdragets omfattning
Uppdraget avser Skogsbrandsbevakning med flyg inom Uppsala län och delar av Stockholms län.
Bevakningen ska kunna utföras enligt Länsstyrelsens plan för Skogsbrandsbevakning med flyg i Uppsala län 2023. (Bifogas). Aktuell flygslinga i bevakningsområdet omfattar en sammanlagd flygsträcka på ca 340 km.
Bevakningen sker på begäran från Länsstyrelsen i Uppsala län eller den som länsstyrelsen delegerat denna befogenhet till. Bedömningen grundas huvudsakligen på SMHI:s prognoser för skogsbrandrisker. Bevakningen blir aktuell då bevakningsområdet allmänt har brandriskvärde 4,5 eller 5E. Vid lokala avvikelser eller vid t.ex. åska kan räddningscheferna i de drabbade områdena begära extra flygning genom samverkan med Länsstyrelsen eller den Länsstyrelsen delegerat till. Bevakningen sker enligt följande omfattning, normalt under tidsperioden 1 april - 30 september:
En överflygning start omkring kl 13:00
Två överflygningar * start omkring kl 11:00 och 16:00
Tre överflygningar* start omkring kl 10:00. 13:00 och 16:00
* Vid överflygning fredagar och söndagar senareläggs sista flygningen till kl 17:00 Räddningsledare kan också påkalla flygning i samband med utbruten skogsbrand eller annan räddningsinsats. Vid sådan räddningsinsats faktureras den räddningstjänst vars räddningsledare påkallat flygningen.
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) ansvarar för övergripande inriktning, finansiering, uppföljning samt slutlig utvärdering av landets skogsbrandflyg. Länsstyrelsen har produktionsansvaret för skogsbrandsbevakning med flyg och beslutar inom ramen för de riktlinjer som MSB årligen utger om och i vilken omfattning bevakning med flyg ska genomföras.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) genom ett öppet förfarande.
Beställarens organisation för uppdraget
Beställare: Länsstyrelsen i Uppsala län, 751 86 UPPSALA Tfn: 010-22 330 00, Fax: 010-22 330 10 Upphandlingsansvarig:Pia Bergman-BoqvistTfn: 0102233209E-post: pia.bergman@lansstyrelsen.se
Handläggare:Anders LeijonTfn: 010 22 33 287E-post: anders.leijon@lansstyrelsen.se
Enhetschef: Johan LarssonTfn: 0730-75 04 27 E-post: johan.c.larsson@lansstyrelsen.se