98247-2018 - ResultatSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatiserat blodkomponentframställningsinstrument med tillhörande blodpåseset
Referensnummer: RJL 2017/2069
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar automatiserat komponentframställningsinstrument, tillhörande blodpåseset med integrerat leukocytfilter, trombocytpoolningsset med integrerat leukocytfilter, samt trombocytförvaringslösning.
Med automatiserat komponentframställningsinstrument menas framställning av blodkomponenter med ett och samma instrument för; cellcentrifugering, separation av erytrocyter, trombocyter, leukocyter och plasma, samt integrerad slangsvets, utan manuella handgrepp emellan de olika stegen.
Omfattning.
Region Jönköpings län avser att i samverkan med Region Östergötland och Landstinget i Kalmar län upphandla Automatiserat blodkomponentframställningsinstrument med tillhörande blodpåseset.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen