Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
El-leverans med tillhörande portföljförvaltning
Referensnummer: KS 2021-00414
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Via portföljförvaltningsavtal säkerställa elleverans till anläggningar i enlighet med vid var tid gällande anläggningsförteckning. Med upphandlingen avses att etablera en prissäkringsmetod och samarbetsmodell med en leverantör, tillika rådgivare, för att åstadkomma ett långsiktigt överblickbart och så ekonomiskt fördelaktigt elpris som möjligt. Upphandlande myndigheter är Växjö kommun, Videum AB, Vidingehem AB, Växjöbostäder AB, Växjö Pastorat, Värends Räddningstjänst, VöFAB, SSAM och Linnéuniversitetet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet, 65310000 Eldistribution, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71314200 Energiförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen