Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende konsulter inom energikartläggning och energideklarationer
Referensnummer: FB 2022/209
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal ska tecknas med 3 - 5 leverantörer som kan tillhandahålla konsulter inom energikartläggning och energideklarationer. Även ska option ingå för beställning av utredningsuppdrag respektive beräkningar av A-temp.
Upphandlingen är en samordnad för AB Familjebostäder samt Svenska Bostäder AB, med tillhörande bolag. Respektive bolag kommer att teckna sina egna ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 11/04/2022Slut: 30/03/2024
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet för B att automatiskt förlänga avtalet med ett (1) plus ett (1) år, totalt fyra (4) år.