98271-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter vattenrening
Referensnummer: KS 2022/1206 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren (VA-hamnavdelningen) har behov av att säkra tillgången på konsulter för sin löpande verksamhet men också för insatser med kort varsel eller av akut karaktär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232430 Vattenrening, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser ramavtal gällande timpriser för konsultuppdrag för maskin- och processteknik för vattenförsörjning.
Följande roller/arbetsuppgifter kan komma ifråga; expert, projektledare och handläggare.