98303-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tjänster för skydd av vilda djur och växter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inventering och bekämpning av invasiva växter
Referensnummer: 22/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92534000 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun handlar upp inventering och bekämpning av invasiva växter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90720000 Miljöskydd, 90721700 Skydd av hotade arter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende inventering och bekämpning av invasiva växter.
Omfattning
Kommunens målsättning är att teckna ramavtal för att skapa effektiv, organiserad och kvalitetssäkrad bekämpning och hantering av invasiva främmande växtarter i Jönköpings kommun.
Uppdraget avser bekämpning av invasiva främmande växtarter och växtarter som i framtiden kan klassas som invasiva, inom Jönköpings kommuns geografiska område. En del av bekämpningen innebär kontroll och återkontroll av växtlokaler. Uppdraget gäller främst Jätteloka, Jättebalsamin och Parkslide. Uppdraget gäller även dokumentation och registrering i Artportalen och Uppdragsportalen.
För bekämpning ska den för arten mest effektiva behandlingsmetoden och som ligger i linje med Länsstyrelsens och/eller Naturvårdsverkets rekommendationer användas. Bekämpning av lokaler ska ske i så lång utsträckning som möjligt på mekaniskt vis med metoder som bedöms som Mycket bra i Naturvårdsverkets metodkatalog. Metoden ska anpassas för beståndets art, storlek och läge. Beställaren förbehåller sig rätten till slutgiltigt beslut avseende val av bekämpningsmetod.
Beställaren ska i samråd med anbudsgivaren upprätta en bekämpningsplan innehållande specificerad bekämpningsmetod per art och/eller per område.
På artfakta.se (länken nedan) kan man se utbredningen av invasiva växtarter i Jönköpings kommunen. För att få ett begrepp om den geografiska spridningen av lokaler som omfattas av detta ramavtal ska Jättebalsamin och Jätteloka markeras i gardinen till höger. Uppdraget omfattar också enstaka Parkslidebestånd. Bestånd äldre än 2010 ska ej räknas in i avtalet. Notera att bekämpning endast ska ske på kommunal mark.
https://fyndkartor.artfakta.se/searchresults?searchParameters=eyJpZCI6MTY0MzI4NDgzNjExMywiaW52YXNpdmUiOnRydWUsInN0YXJ0RGF0ZSI6IjIwMDYtMTItMzFUMjM6MDA6MDAuMDAwWiIsImVuZERhdGUiOiIyMDIyLTAxLTI2VDIzOjAwOjAwLjAwMFoiLCJ0YXhhIjpbMjIwNzgyXSwibGlzdElkcyI6WzM3XSwic2VhcmNoQXJlYSI6eyJhcmVhcyI6W3siYXJlYVR5cGUiOiJNdW5pY2lwYWxpdHkiLCJmZWF0dXJlSWQiOiI2ODAifV19fQ%3D%3D&filter=eyJ0YXhvbklkcyI6WzIyMTEwMCwyMTk2ODBdfQ%3D%3D
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3 200 000 kr.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 1,25 x uppskattad volym.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.