Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster inom analys, utredning och strategi med fokus på transportinfrastruktur i Mittstråket
Referensnummer: 341-1451-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal för att kunna göra behovsstyrda avrop för att kunna ta fram en strategi för Mittstråkets fortsatta utveckling.
Exempel på uppdrag som kan komma att avropas inom ramavtalet är; Mittstråkets fulla potential för godstransporter, flaskhalsar i systemet samt övriga kompletterande studier
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen