98426-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Rehabiliteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förebyggande insatser och rehabilitering för medarbetare
Referensnummer: UH-2018-90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312500 Rehabiliteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet är att kommunens medarbetare som, under utvecklingssamtal eller vid annat tillfälle, till chef uttrycker att den mår dåligt men inte har sjukvårdskontakt, ska erhålla snabbt stöd för att undvika sjukskrivning.
Även medarbetare som är på väg tillbaka till arbetet efter sjukskrivning omfattas av de tjänster som denna upphandling avser.
Aktiverings och rehabiliteringskurs/MMR2 kan i dessa fall vara en aktivitet med förebyggande sjukpenning eller en del i en rehabiliteringsprocess där medarbetaren behöver stöd för återgång och arbetsgivaren behöver tydligare medicinskt utlåtande om funktionsförmåga för bedömning av möjligt arbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85312500 Rehabiliteringstjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen