98462-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal Förmedlingstjänst tekniska konsulter 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Förmedlingstjänst tekniska konsulter 2025
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtalsuppdrag som förmedlare av tekniska konsulttjänster. Sala och Hallstahammars kommuner ska under ramavtalets giltighetstid löpande avropa sina behov av tekniska konsulttjänster från en leverantör, i första hand genom en webbportal för ändamålet. Intresserade tekniska konsulter ska kostnadsfritt kunna anmäla sig för deltagande i och prenumeration på avropsförfrågningar i webbportalen.
Intern identifierare: KS 2024/343
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Uteslutning och kvalificering av leverantör
Beskrivning: Välj den här delen i första hand. Om anbudsgivare önskar lämna in bevis på att de är kvalificerade senare i processen väljs istället delen "European Single Procurement Document (ESPD)".
Intern identifierare: 1480237
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Obligatoriska uppgifter
Beskrivning: Obligatorisk del, måste besvaras av samtliga leverantörer som lämnar anbud.
Intern identifierare: 1612174
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Upphandlingsföreskrifter
Intern identifierare: 1480236