Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationsrådgivning
Referensnummer: 2 STO-2017/1445
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten har för avsikt att sluta ramavtal för kommunikationsrådgivning för perioden från och med den 1 maj 2018 till och med den 30 april 2020, med möjlighet till förlängning årsvis, dock längst till 30 april 2022. Målet med upphandlingen är att säkerställa professionellt stöd i myndighetens arbete med intern och extern kommunikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen