98499-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Telefon- och dataöverföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datakommunikation 2022
Referensnummer: 21/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende utrustning, licenser, serviceavtal samt konsulter inom datakommunikationsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta leveransavtal ska omfatta successiva leveranser av utrustning, licenser, serviceavtal samt konsulttjänster för Beställarens behov inom datakommunikationsområdet.
Beställarens Digitaliseringsavdelning har det samlade ansvaret för de områden som denna upphandling berör.
Nätverket och kommunikationen Beställaren har är en modern infrastruktur som är helt baserad på Ciscoutrustning där standardiseringsgraden avseende hårdvara, IOS och konfiguration är hög. Nätet är både L2 och L3/MPLS-VPN baserat.
Infrastrukturen består av cirka 50000 hostar varav cirka 25000 är PC eller tunna klienter, dessa är fördelade på ungefär 550 st. olika platser/adresser vilka omfattas av från en PC till flera hundra PC per adress. Andra former av hostar kan vara surfplattor, mobiler, skrivare, larm, larmsändare, trygghetslarm, IP-telefoner, s.k. DUCar och IoT enheter. Förbindelserna består av radio-länkar och fiberförbindelser samt mobilaförbindelser. Vi tillämpar QoS.
Det finns två huvudnoder där datahallar finns, på två skilda platser i Jönköpings tätort. Mellan dessa hallar finns helt skilda, redundanta förbindelser.
Core-infrastruktur består av redundanta routrar, brandväggar, distributionswitchar och datacenterswitchar i Cisco Nexus serien där hela Beställarens server-, lagrings- och backupmiljö är ansluten.
Beställaren har ett Ciscobaserat stort trådlöst nätverk som omfattas av cirka 5600 stycken accesspunkter som styrs av Cisco WLC och konfigureras genom Cisco DNA center.
Beställaren har nyligen tecknat Cisco Security Enterprise Agreement.
Access-nätet består av ca 1500 st switchar, åtkomstkontroll tillämpas i vissa av dessa, införande pågår då stort säkerhetshöjande arbete pågår.
Då denna förnyade konkurrensutsättning avser utbyte av och komplettering till befintlig miljö behöver den utrustning som offereras i denna förnyade konkurrensutsättning vara Ciscoprodukter. Detta är nödvändigt för att uppnå teknisk kompatibilitet med redan befintlig IT-miljö och för att undvika riskerna med problem med integration mellan olika fabrikat och otydligheter vid felsökning och ansvarsfrågor vid incidenter. För lastbalansering nyttjar beställaren F5 Big-IP.
Leverantören ska aktivt agera som en strategisk rådgivande partner och bistå Beställaren med sakkunnighet inom området.
Leverantören ska förenkla och effektivisera Beställarens leverans av datakommunikationstjänster och säkerställa Beställarens krav på kostnadseffektiva inköp samt utveckling av nätverksmiljön både när det gäller funktion, kapacitet och säkerhet.
Leverantören ska delta vid möten med Beställaren och ta initiativ till att informera om trender och utveckling på marknaden inom de olika områdena som avtalet omfattar samt leverera historik och statistik som gäller Beställarens inköp.
Beställaren har påbörjade konsultuppdrag som kommer att slutföras inom nuvarande avtal.
Då denna upphandling avser utbyte av och komplettering till befintlig miljö behöver den utrustning som offereras i denna upphandling vara Ciscoprodukter. Detta är nödvändigt för att uppnå teknisk kompatibilitet med redan befintlig IT-miljö och för att undvika riskerna med problem med integration mellan olika fabrikat och otydligheter vid felsökning och ansvarsfrågor vid incidenter.
Beställarens målsättning är
Proaktivitet och rådgivning som ger kostnadseffektivitet över tid
Konsultinsatser som ger mervärde
Kostnadseffektiva inköp
Fungerande rutiner för leveranser, fakturering m.m.