See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal funktionell gestaltning
Beskrivning: Ramavtal funktionell gestaltning
Intern identifierare: KOM-420063
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1a, Landskapsbro
Beskrivning: Anbudsgivaren ska beskriva sin erfarenhet av utveckling av landskapsbroar, där lösningen optimeras i ett systemperspektiv med avseende på planläggning, systemval, byggbarhet och produktionsmetoder. Beskrivningen ska utgå från ett eller flera relevanta uppdrag, studier eller konceptuella arbe-ten och redovisa hur landskapsbroar har analyserats och utvecklats i relation till alternativa lösningar såsom bank eller skärning. Vidare ska beskrivningen visa hur produktionsstrategi, byggbarhet, repetitivitet och kostnadseffektivitet har beaktats. Redovisningen ska vara konkret och tillräckligt detaljerad för att möjliggöra bedömning av anbudsgivarens förmåga inom området.
Intern identifierare: 1a, Landskapsbro
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1b, Olika typer av broar såsom korta plattrambroar för väg och järnväg mm
Beskrivning: Anbudsgivaren ska beskriva sin erfarenhet av och metodik för utveckling av broar och plattrambroar i tidiga skeden, där lösningar analyseras och optimeras i ett systemperspektiv med avseende på funktion, byggbarhet, produktionsmetoder och förutsättningar för standardisering. Beskrivningen ska utgå från ett eller flera relevanta uppdrag, studier eller konceptuella arbe-ten och redovisa hur brotyper eller plattrambroar har utvecklats eller vidareutvecklats för re-petitiv tillämpning, inklusive hur konstruktion, produktionsstrategi och kostnadseffektivitet har beaktats. Redovisningen ska visa hur lösningarna har anpassats för användning i flera projekt och hur överlämning till förvaltning eller användning i ordinarie projekt har möjliggjorts.
Intern identifierare: 1b, Olika typer av broar såsom korta plattrambroar för väg och järnväg mm
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 1c, Tunnel
Beskrivning: Anbudsgivaren ska beskriva sin erfarenhet av utveckling av tunnelinklädnad eller delar av tunnelinklädnad med fokus på systemlösningar som är robusta, byggbara och förvaltningsbara samt lämpade för standardisering och repetitiv tillämpning. Beskrivningen ska utgå från ett eller flera relevanta uppdrag, studier eller konceptuella arbeten och redovisa hur tunnelinklädnad har analyserats och utvecklats med avseende på teknisk funktion, produktionsmetoder, montageprinciper och långsiktig drift och underhåll. Redovisningen ska visa hur lösningarna kan tillämpas i olika tunnelprojekt och hur gränssnitt mot angränsande system har hanterats.
Intern identifierare: 1c, Tunnel
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 2a) Utrustning Väg
Beskrivning: Anbudsgivaren ska beskriva sin erfarenhet av att arbete med standardisering av nya eller be-fintliga utrustningar för anläggningar såsom vägräcken eller motsvarande. Beskrivningen ska utgå från ett eller flera relevanta uppdrag, studier eller konceptuella arbeten och redovisa hur utrustning har analyserats och utvecklats med avseende på funktion, produktion, montage, gränssnitt mot angränsande system samt långsiktig drift och underhåll.
Intern identifierare: 2a) Utrustning Väg
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 2b) Utrustning Järnväg
Beskrivning: Anbudsgivaren ska beskriva sin erfarenhet av att arbete med standardisering av nya eller befintliga utrustningar för anläggningar såsom stationsutrustningar eller motsvarande. Beskrivningen ska utgå från ett eller flera relevanta uppdrag, studier eller konceptuella arbeten och redovisa hur utrustning har analyserats och utvecklats med avseende på funktion, produktion, montage, gränssnitt mot angränsande system samt långsiktig drift och underhåll.
Intern identifierare: 2b) Utrustning Järnväg