98555-2023 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedlet Tecartus - substansen brexukabtagen autoleucel
Referensnummer: 2022-O002771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av läkemedlet Tecartus innehållande den aktiva substansen brexukabtagen autoleucel (L01X).
--
Ang uppgift för Upphandlingens totala värde
I enlighet med svensk lagstiftning görs bedömningen att uppgift om pris/värde ska beläggas med SEKRETESS enligt Offentlighet och sekretesslagen (OSL) 31 kap 16§ samt 19 kap 3§. Siffran "1" har angetts då fältets "Värde" är obligatoriskt att fylla i.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören åtar sig att leverera läkemedlet till Köparen i enlighet med ingånget Avtal.