Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS-material 2020
Referensnummer: 19RS10610
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av VS-material till fastighetsdrift. Upphandlingen omfattar inte material som våra underentreprenörer använder för att fullgöra sina uppdrag.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar ramavtal gällande VS-material för Region Västernorrland enligt beskrivning i detta förfrågningsunderlag och Mall för upphandlingskontrakt. Material som ingår är bland annat installationsmaterial, upphängning, serviceprodukter för VS-armaturer, pumpar, ventiler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44110000 Konstruktionsmaterial, 44115210 Sanitetsmaterial, 44163000 Rörledningar och armatur, 44411000 Sanitetsgods
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen