98657-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Gasmasker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
C-Skyddsdräkt
Referensnummer: 22FMVU7292
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35814000 Gasmasker
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för att anskaffa c-skyddsdräkt för engångsbruk.
C-skyddsdräkt engångs ska kunna användas vid insatser i alla konfliktnivåer och i detta sammanhang kunna hantera kemiska hot i situationer som ställer lägre krav på tålighet än flergångsdräkter. C-skyddsdräkt engångs ska möjliggöra för saneringspersonal inom respektive försvarsgren att lösa uppgifter i krävande miljö t.ex. sanering av fordon, flygfarkoster, fartyg, båtar och annan materiel.
Definition, C-skyddsdräkt engångs är av engångstyp och skall vara konstruerad med huva, integrerade handskar och sockar samt levereras med ett separat skydd för bärarens skodon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35814000 Gasmasker, 35820000 Annan utrusning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen