Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av restaurang och catering till nya Regionens Hus Göteborg
Referensnummer: RS 2018-02072
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Restaurangdrift samt leverans av catering och events i Nya Regionens Hus på Bergslagsgatan i Göteborg. Restaurangdriften upphandlas som en tjänstekoncession. För catering och events kommer ett ramavtal tecknas som avser leveranser i Nya Regionens Hus.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55500000 Matsalstjänster och catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs genom ett förhandlat förfarande i två steg.
— I detta steg ett inbjuds leverantörer att ansöka om att få lämna anbud,
— I steg två bjuds de anbudsgivare som uppfyllt ställda kvalificeringskrav in för att lämna anbud.