Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inomhus- och utomhusleksaker samt skapandematerial
Referensnummer: 507/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 14200000 Sand och lera
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inomhus- och utomhusleksaker samt skapandematerial.
Helsingborgs stad ska ligga i framkant kring miljö- och klimatfrågor. I vår vision 2035 är Helsingborg en balanserad stad. Det betyder att vi har förståelse för samberoendet mellan människa och natur samt att vi tar ansvar för hur vi använder våra energikällor och naturresurser. Som ett led i Helsingborgs stads miljöarbete, mer specifikt arbetet med att fasa ut skadliga kemikalier och ge våra barn en god uppväxtmiljö, vill staden kunna erbjuda skolor ett sortiment av leksaker och skapandematerial med låg påverkan på miljö och hälsa. Staden vill att antagen anbudsgivare aktivt ska arbeta för att tillgodose detta behov. Staden vill även att antagen anbudsgivare ska ha mycket god kunskap om de produkter och material som företaget tillhandahåller.
Föregående års volym var cirka 3,5 MSEK. Staden kan inte garantera någon volym under avtalstiden, antagen anbudsgivare ska leverera det verkliga behovet.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en (1) leverantör. Avtalet kommer att löpa under två (2) år med rätt för den upphandlande myndigheten till förlängning i upp till ytterligare två (2) år med ett (1) år i taget. Beräknad avtalsstart är: 1.3.2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 14200000 Sand och lera, 37500000 Spel och leksaker; nöjesparksutrustning, 37510000 Dockor, 37520000 Leksaker, 37522000 Leksaker på hjul, 37524000 Spel, 37822000 Ritpennor, 37822100 Färgpennor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen