98814-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård i Linköping
Referensnummer: FOI-2018-1100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvårdstjänster vid FOI:s verksamhetsplats i Linköping. Omfattar ordinarie lokalvård samt periodisk lokalvård såsom golvvård, fönsterputsning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjektet
Upphandlingen avser lokalvårdstjänster vid FOI:s verksamhetsplats i Linköping och omfattar ordinarie lokalvård samt periodiskt lokalvård såsom golvvård, fönsterputsning och storstädning. Omfattning och förutsättningar är beskrivna i detta upphandlingsdokument med bilagor.
Visning av lokaler
Leverantör som avser att lämna in anbud ska skapa sig en uppfattning av lokalvårdens omfattning, lokalernas utseende, materialval och andra faktorer som påverkar lokalvårdsbehovet genom att på plats besiktiga lokalerna. Detta ska ske innan anbud lämnas in.
Besöksadress: Olaus Magnus väg 42, 58330 Linköping
Frågor angående tjänstens omfattning och innehåll besvaras INTE under detta tillfälle utan FOI hänvisar till Frågor och svar - via Tendsign.
Visning kommer ske löpande under v.48-49. För att säkerställa att ni får en bokad tid, kontakta oss snarast via Tendsign.