98890-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Andra samhälleliga och personliga tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internservice (Facility Management)
Referensnummer: UH-2021-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statskontoret inbjuder Er härmed att lämna anbud på tjänsten Internservice (Facility management). Tjänsten beräknas omsluta cirka 1,5 MSEK per år (totalt kontraktsvärde 6 000 000 SEK).
Statskontoret är en statlig myndighet som analyserar, följer upp och utvärderar offentlig förvaltning på uppdrag av regeringen. Rapporterna används för effektivisering och utveckling av statlig verksamhet. Myndigheten har ca 75 anställda och är belägen på Torsgatan 11 i Stockholm.
Mer information om Statskontorets verksamhet och organisation finns på Statskontorets hemsida www.statskontoret.se. I Statskontorets lokaler sitter ytterligare några mindre myndigheter, med sammanlagt ytterligare cirka 75 anställda. Myndigheterna har viss administrativ samordning med andra myndigheter där Statskontoret står som ansvarig. De tjänster som Statskontoret erbjuder är de tjänster som denna upphandling omfattar, gemensamma lokaler för sammanträden och paus, säkerhet och it.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Statskontoret inbjuder Er härmed att lämna anbud på tjänsten Internservice (Facility management).
Tjänsten beräknas omsluta cirka 1,5 MSEK per år (totalt kontraktsvärde 6 000 000 SEK).
Mer information om Statskontorets verksamhet och organisation finns på Statskontorets hemsida www.statskontoret.se.
I Statskontorets lokaler sitter ytterligare åtta mindre myndigheter, med sammanlagt ytterligare cirka 75 anställda. Myndigheterna har viss administrativ samordning med andra myndigheter där Statskontoret står som ansvarig. De tjänster som Statskontoret erbjuder är de tjänster som denna upphandling omfattar, gemensamma lokaler för sammanträden och paus, säkerhet och it.